PORZĄDKOWANIE ALEI Z KOŚCIOŁA NA CMENTARZ

********

CZAS WAKACJI - CZAS WYPOCZYNKU W GRONIE NAJBLIŻSZYCH
I  SPOTKANIA Z BOGIEM

(klikij)

********Po latach w nowy Jorku - nowe pokolenie Wyznerów i Daukszewiczów.
(kliknij w zjęcie w celu jego powiekszenia)Spotkanie po latach z seniorką Leokadią (Lodzią) - rodzina Daukszewiczów.
(kliknij w zjęcie w celu jego powiekszenia)

***************************************80 ROCZNICA URODZIN I 57  KAPŁAŃSTWA

*********************************************


RELACJA FILMOWA
ZŁOTY JUBILEUSZ

ZAUROCZENIE MALARZY POLSKICH
TAJEMNICĄ NARODZENIA PAŃSKIEGO


****************************************

CZARNIEŃSKIE DZWONYPIELGRZYMKA


*************************************

UROKI ZIMY W CZARNI

REMONT DZWONNICY
*
BIERZMOWANIE 2017
*
KILOMETRY GROSZY
*
BOŻE CIAŁO 2017
*
APEL JASNOGÓRSKI
*

*************************************
IM BLIŻEJ JESTEŚMY NATURY, TYM WIĘCEJ W NAS BOGA
(kliknij)
*************************************


DZIEŃ MATKI


*************************************ZADUSZKI


*************************************
Pamięć o zmarłych  - wymiarem człowieczeństwa

*************************************
POŚWIĘCENIE PÓL W CZARNI
*************************************
CHRZEST W KOŚCIELE UCZYNIŁ CIĘ
PRZYJACIELEM BOGA

*************************************
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
*************************************

*************************************
DZIEŃ MATKI
*************************************

BOGACTWO LATA
*************************************

JUBILEUSZ MIŁOSIERDZIA (kliknij)

Przed Twe Oblicze, Maryjo…

Jest 6 rano, kościelny parking dnia 05.08.2015 roku, ks. Proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Czarni wita się z pielgrzymami. Udajemy się na Jasną Górę. 

Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Faktu, dlaczego tak się stało, nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary - Jadwigi i Władysława Jagiełły. Przyczyna niezwykłości tego miejsca jest o wiele głębsza, i należy podkreślić, że na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach. Siłą i tajemnicą, które do stóp Pani Jasnogórskiej przyciągają pielgrzymów, jest Jej Cudowny Obraz. Bez niego Jasna Góra byłaby tylko zbiorem budynków, pamiątek i dzieł sztuki, być może pięknym i bogatym, lecz martwym muzeum.

   Nasze pielgrzymowanie zaczęliśmy od Kaplicy Jasnogórskiej,  gdzie najpierw pokłoniliśmy się naszej Królowej. Po krótkiej modlitwie ruszyliśmy z dobrym humorem na wędrówkę do „Cudownego Źródełka” przy kościele św. Barbary. W 1430 roku doszło tam do kradzieży i profanacji cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Rabusie uszkodzili wówczas obraz, i porzucili niedaleko klasztoru. Zakonnicy, po odnalezieniu ikony, obmyli ją w bijącym nieopodal źródełku. Następnie zwiedzaliśmy wszystkie szczególne zakątki  sanktuarium, a mianowicie: Błonia, 4 Bramy Wejściowe, Dziedziniec Główny, Wieczernik, 4 Bastiony, wnętrze Bazyliki , w której znajduje się kaplice poświecone fundatorom. Ołtarz główny z 1728 r., który przedstawia Maryję unoszącą się ku niebu. Na szczycie czeka na Nią Trójca Święta z przygotowana dla Niej koroną, a u stóp Maryi stoją figury czterech ewangelistów.

   Wielkim przeżyciem dla pielgrzymów było uczestnictwo w Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu oraz udział na żywo w Apelu Jasnogórskim. O 21:30 nadszedł czas wyjazdu z tego cudownego miejsca, wszyscy zajęli swoje miejsca i w drogę. Szczęśliwie na miejsce dotarliśmy około godziny trzeciej w nocy. Serdeczne podziękowanie składamy Ks. Proboszczowi Sławomirowi  za zorganizowanie i prowadzenie tej wspaniałej pielgrzymki oraz  oczywiście wszystkim uczestnikom wielki dzięki za wspólne pielgrzymowanie i wspaniała atmosferę.

Marta Niedźwiecka

 *******************************************

Symbole Światowych Dni Młodzieży

w Czarni Kadzidlańskiej

Zainicjowane przez świętego Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży odbędą się następnego roku w lipcu w Krakowie. Młodzież z Polski i całego świata będzie pod przewodnictwem papieża Franciszka zgłębiać i umacniać swoją wiarę.

Z pewnością tylko nieliczni młodzi parafianie będą mieli możliwość udania się do Krakowa, toteż niedziela 15 listopada była dla nich niepowtarzalną okazją aby w sposób duchowy przygotować się do tego wydarzenia. Młodzież pod kierunkiem ks. proboszcza Sławomira Idźkowskiego przygotowała liturgię Mszy św. a przedtem uroczyście powitała krzyż oraz ikonę Matki Bożej. Z pewnością szczególnie wrażenie zrobił nie tylko na młodych ludziach ogromny drewniany krzyż, który w malutkim kościele św. Michała Archanioła wyglądał majestatycznie, wprowadzał atmosferę duchowego skupienia.

Po Mszy św. młodzież odśpiewała koronkę do Miłosierdzia Bożego połączoną z rozważaniem fragmentów Dzienniczka św. Faustyny. Następnie młodzież uroczyście odprowadziła krzyż i ikonę Matki Bożej aby również w innych parafiach przybliżały światło wiary płynące z krzyża.

Beata Dawid

*******************************************

REZUREKCJA 05 KWIETNIA 2015

WIELKA SOBOTA 04 KWIETNIA 2015

WIELKI PIĄTEK 03 KWIETNIA 2015

DROGA KRZYŻOWA PO BRZOZOWEJ 20 MARCA 2015

*******************************************

Roraty i Rekolekcje 2014 (zdjęcia)

Mikołajki 2014 (zdjęcia)

Jasełka w Szkole Podstawowej w Czarni

Koncert kolęd 2014

*******************************************

Czarnia k. Lipnik

Koncert pieśni pokutnych i pasyjnych

W starych polskich ''Gorzkich żalach'' znajduje się wymowna strofa:

   ''Upał serca swego chłodzę, gdy w przepaść męki twej wchodzę'' Nasi ojcowie wchodzili w ''przepaść Męki'' Jezusa, śpiewając dostojnie pieśni pasyjne. Również my- chrześcijanie XXI w. w okresie Wielkiego Postu słuchamy i śpiewamy pieśni wprowadzające nas w przeżywanie największego misterium w dziejach zbawienia , jakim była męka i śmierć Chrystusa na krzyżu.

   W niedzielę 6 kwietnia 2014 r. w kościele św. Michała Archanioła w Czarni po Mszy św. rekolekcyjnej zaprzyjaźniona z parafią grupa wokalno-instrumentalna z Turośli w składzie : Kazimierz Kowalczyk i Krzysztof Kosewicz zaprezentowała cykl współczesnych pieśni pasyjnych. Obecni w kościele wierni w zadumie i refleksji towarzyszącej rozpoczynającym się rekolekcjom wielkopostnym wsłuchiwali się w słowa i melodię utworów: ''Golgoto'', ''Rozpięty na krzyżu'' oraz wielu innych.

   Piękna interpretacja wokalna pieśni z pewnością pozwoliła głębiej przeżyć misterium męki i śmierci Chrystusa, za co podziękował w imieniu parafian ks. proboszcz Sławomir Idźkowski. 

Beata Dawid


BOGACTWO LATA I JESIENI
BOGACTWO DUSZY CZŁOWIECZEJ


*************************************
PATRIOTYCZNE(kliknij w zdjęcie)
*************************************
DOŻYNKI W NASZEJ PARAFII(kliknij w zdjęcie)


**********************************
Triduum paschalne 2014
(galeria)

Niedziela Palmowa
(galeria)

Krzyż Misyjny
(galeria)

Pomnik Papieża Jana Pawła II
(galeria)
**********************************

Czarnia Kadzidlańska: Niedziela na wsi (kliknij)


**************************************

Pielgrzymi Grupy Białej przy par. Michała Archanioła w Czarni k. Lipnik wraz ze swoim duszpasterzem ks. Sławomirem Idźkowski duchowo łączą się z pielgrzymami zdążającymi do Matki Bożej na Jasną Górę. Nasze spotkanie rozpoczynamy w kościele o 20.30 Msza Św, w ramach homilii jest czytane rozważanie o świadku wiary na dany dzień i podawana jest aktualna trasa pielgrzymów. O godz. 21.00 śpiewamy Apel Jasnogórski. Nasze spotkanie kończymy pieśnią:” Zapada zmrok…” tworząc braterski krąg.


**************************************
Pielgrzymka do Lichenia

**************************************

11 Listopada 2013

**************************************
Roraty 2013
**************************************
 
Patrzcie! O Patrzcie! Betlejemska strzecha
pełna jest słońca od naszych pacierzy.
O ludzie! Boże Dziecię się uśmiecha,
a Jego oczy mówią, że nam wierzy.
(K. Makuszyński „ Pokój ludziom ‘’)

Misterium bożonarodzeniowe
w Czarni Kadzidlańskiej

    W niedzielę poprzedzającą święto Trzech Króli, 5 stycznia po Mszy Św. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Czarni dzieci z miejscowej szkoły przedstawiły zgromadzonym parafianom i gościom misterium o Narodzeniu Jezusa Chrystusa.
    Występ w tym dniu był zwieńczeniem wielogodzinnych prób prowadzonych w szkole i w kościele pod kierunkiem ks. Proboszcza Sławomira Idźkowskiego oraz p. Krystyny Kani, którzy czuwali nad całością uroczystości.
    Dla wszystkich zgromadzonych w świątyni wiernych była to możliwość bliższego i głębszego dotknięcia oraz przeżycia tajemnicy Narodzenia Syna Bożego. Dzieci z właściwą sobie radością i spontanicznością wcieliły się w postacie Świętej Rodziny, Trzech Mędrców, pastuszków, aniołów. Z pomocą i dużym zaangażowaniem ze strony rodziców młodzi aktorzy zadbali o odpowiednie stroje, rekwizyty, charakteryzację.
  Zgromadzeni wokół żłóbka śpiewali kolędy i pastorałki, których echa wypełniły w tym dniu wnętrze czarnieńskiej świątyni, sprawiając, że stała się ona  „ kurpiowskim Betlejem ‘’.
  ,, Boże Dziecię się uśmiecha ‘’, jak napisał Kornel Makuszyński, nie może być inaczej, gdy czuje ciepło szczerych, dziecięcych serc.
  Słowa podziękowania i wdzięczności składamy na ręce ks. proboszcza Sławomira Idźkowskiego, który przejawia wręcz niespożytą energię i determinację w trosce o poziom życia religijnego swoich parafian.

**************************************
STAJENKA 2013**************************************Wspólnoty

Szkoła

Proboszcz

Kościół